Basında BizHaberler

İmgiad’ta kongre heyecanı

İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği yönetimini 1 Nisan 2022 günü gerçekleştirecekleri 2. Olağan Genel Kurul heyecanı sardı

İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği (İMGİAD) Başkanı Erdal Ataklı ve İMGİAD  Başkan Yardımcısı iş insanı Seyhan Gökalp 01.04.2022 günü gerçekleştirmeyi planladıkları 2. Olağan Genel kurulu öncesinde Gazetemizin Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Erkek ile röportaj gerçekleştirerek bilgi verdi.

Yusuf ERKEK: Erdal Bey uzun yıllardır İzmir’deki STK’larda farklı konumlarda hizmetleriniz oldu. İMGİAD’ı ne zaman kurmaya karar verdiniz? Kurma amacınız neydi?
Erdal ATAKLI:
 İzmir Mardinliler Federasyonu çatısı altında yöneticilik, 2 dönem Gençlik Kolu Başkanlığı görevleri haricinde İzmir’de yöre derneklerinde de aktif hizmetlerim oldu. Bu süreç içerisinde edindiğim tecrübeler doğrultusunda 7 ayrı iş insanıyla bir araya gelerek İMGİAD’ı kurmaya karar verdik. İlk toplantılarımızda şuanki konumumuza gelmeyi hayal olarak görüyorken şimdi çalışmalarımızın karşılığını aldığımız için çok mutluyum. İMGİAD’ı kurma amaçlarımızın başında Ege bölgesindeki iş alanlarını özellikle genç kesim olarak tanımladığımız kişilere açıp, onları bir araya getirip, dayanışmayı, bir ortak paydada buluşmayı hedefledik. Geçen zaman içerisinde bu hedefimize ulaştığımızı gördük ve bunu ilerletmeyi başardık. Ez cümleyle İMGİAD’ı kurma amacımız ticaret alanında faaliyet gösteren, İzmir ve Ege bölgesinde yaşayan genç Mardinlileri bir araya getirmek, iş hayatında birbirimize destek olmayı sağlamak ve İzmir’de yaşayan Mardinli hemşerilerimize maddi ve manevi açıdan yardımcı olmaktır.

Yusuf ERKEK: İMGİAD şuanda kaç yaşında? Bu süreç içerisinde hedefleyip başarılı olduğunuz konuları kısaca anlatır mısınız?
Erdal ATAKLI: 
Pandemi sürecinden dolayı gecikmeli yapacağımız 2. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirmeye hazırlandığımız derneğimiz 6. Yaşını doldurdu. Hayal edipte gerçekleştirmeyi başardığımız ilk projemiz “İzmir – Mardin Kardeş Okul Projesi” kapsamında Mardin’de bulunan 10 ayrı okulu İzmir’de bulunan 20 okulla kardeş okul yaparak dayanışma / yardımlaşma köprüsü oluşturduk. Mardin Valiliği ve Mardin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan ihtiyaç listesi içeriğinde bulunan okul araç / gereç malzemelerinin karşılanmasını sağladık. Kendi şirketim olan ATAK Gruop Sez Bilişim LTD. ŞTİ olarak şirket ortağım Sedat Akay ile birlikte Mardin ilimizdeki ihtiyaçlı belirlenen 10 okulun kamera ve güvenlik sistemlerini kurduk. Akabinde İzmir’deki özellikle kirlilik yaratan duvarları Sağlık Bakanlığı, Devlet Hastaneleri bünyesinde bulunan kötü görüntüleri “Yaşayan Renkler İzmir” projemiz kapsamında yeniledik. İlk olarak Torbalı Devlet Hastanesi’ndeki bürokratımız, Mardinli hemşerimiz Ahmet Akman müdürümüz ile Torbalı Kadın Doğum Hastanesi’nin duvarlarını İMGİAD öncülüğü ile renklendirdik.

Bunların haricinde İMGİAD olarak dillendirmeyi doğru bulmadığımız ancak örnek olması amacıyla şuan sizin aracılığınızla açıklamayı ihtiyaç olarak gördüğüm bir husus daha var. Biliyorsunuz tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve yaşadığımız şehir olan İzmir’de pandemi sürecinde maddi olarak zor zamanlar geçirdik. Bu süreç içerisinde işyerleri kapanan, işsiz kalan hemşerilerimize maddi ve manevi desteklerimiz oldu. Maddi destek noktasında iş insanları ile bir araya gelip ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen ailelere nakdi yardım / gıda paketi desteğinde bulunduk.

Şahsım olarak aynı zaman Eğitimci Psikolog olmam sebebiyle ben ve yanımda olan Türkiye Disleksi Eğitim Araştırma Vakfı öncülüğünde yetiştirmiş olduğumuz, vakfımıza tabi olan kişisel gelişim uzmanı ve psikolog arkadaşlarımız ile ihtiyaç sahibi olan özellikle çocuk ve kadınlarımıza dernek çatısı altında ücretsiz danışma bürosu açtık ve kendilerine ücretsiz seanslar verdik. Bu bahsi geçen manevi desteği aynı zamanda 30 Ekim günü yaşanan İzmir depreminde de sağladık. Yapılan manevi yardımları da kendilerine buradan teşekkürü bir borç bildiğim, İMGİAD Gençlik Kolları’nda görevli olan genç arkadaşlarımız ile birlikte yönettik.

Yusuf ERKEK: Dernek olarak insanlık açısından maddi ve manevi çalışmalarınız olmuş ve İMGİAD’ın kuruluşundan bu yana 6 sene geçtiğini söylediniz. Bu süreç içerisinde kamu kurum ve kuruluşlarından destek görebildiniz mi?
Erdal ATAKLI:
 Bu noktada özellikle İzmir Valiliği, Mardin Valiliği, İstanbul ve Konya illerimizin valilikleri, İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile ortak paydada buluşup Eğitim Konfederasyonumuzun çatısı altındaki hocalarımızın desteği ile öğretmenlerimizi, hocalarımızı “Uzman Eğitim Projesi” kapsamında eğitim çalışmalarını planlayıp hayata geçirerek hem destekledik hem de halk bünyesinde özellikle kariyer ve kişisel gelişim planlaması anlamında destek gösterdik.

Yusuf ERKEK: Seyhan Hanım, siz İMGİAD ailesine ne zaman katıldınız? Katılma sebebiniz neydi?
Seyhan GÖKALP:
 Tüm Türkiye genlinde gerçekleşen STK çalışmalarında, özellikle iş insanları derneklerinde kadınlara aktif rol verilmemesini yıllardır gözlemliyordum. Şahsen ben  de kendini geliştirmiş Mardinli ve iş hayatında aktif olan genç bir kadın olarak İMGİAD’ın çalışmalarını 2018 senesinde takip etmeye başladım. Bu noktadan sonra dernek başkanımız Sayın Erdal Ataklı beyin iş hayatında çaba gösteren Mardinli iş insanlarına verdiği değeri gördüm ve Erdal Beyin teklifi üzerine İMGİAD ailesine katılmaya karar verdim. Bu noktadan sonra Erdal Bey ile birlikte Mardinli iş insanlarımıza, kadın ya da erkek ayrımı yapmadan ulaşarak özellikle bir kadın olmam sebebiyle kadınlara yönelik çalışmaların yoğunlaşmasının ihtiyaç olduğunu görmemiz sebebiyle kadınlarımıza belirli iş kollarında istihdam sağlamaya başladık. Bununla beraber yaklaşık 1016 kişiyi farklı sektörlerde iş sahibi yapmayı başardık. Gelinen noktada görüyorum ki İMGİAD ailesine katılmaya karar verdiğim günden bu zamana kadar kendi hayatıma, özellikle aileme vakit ayırma noktasında zorluk çeksem dahi birçok kadınımıza iş imkanı sağlamış olmamız, kadınlarımızın aile ekonomilerine katkı koyduklarını görmemiz, çocuklarını okutmalarına destek olduklarını bilmemiz yaşadığımız yorgunluğumuza değiyor.

Yusuf ERKEK: İMGİAD yönetimine girmesi kararlaştırılan isimleri nasıl belirliyorsunuz? Ortak akıl üzerinden mi yoksa sadece sizin olur verdiğiniz isimler mi yönetim kadrosuna giriyor?
Erdal ATAKLI: 
Yusuf Bey siz beni iyi tanıyan birisiniz, bilirsiniz ki Erdal Ataklı’da ben duygusu diye bir şey hiçbir zaman olmadı, olamaz. Ben diyen insan kaybeder, ben diyen insan hiçbir zaman kazanamaz. Bu dünya görüşüyle yaşayan bir birey olarak yönetmiş olduğum dernekte de bencil bir kişilik sergilemem mümkün değil. Bu sebepten dolayı İMGİAD’a üye olmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açık olduğu gibi yönetim kadrosuna girmek isteyen herkese de kapımız açıktır. Yönetim kadrosunu nasıl belirliyorsunuz derseniz, şunu söylemek isterim “ortak akıl.”

Yusuf ERKEK: 01.04.2022 günü İMGİAD’ın 2. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştireceksiniz. Bu kurulda yönetime girecek kişileri nasıl belirlediniz?

Erdal ATAKLI: 
Yusuf Bey bizim derneğimiz iş insanlarından oluşan bir dernektir. Dernek içerisinde yer alan kişileri, yönetim olarak sınırlamıyorum tüm üyelerimizi iş alanlarında desteklemektir. Ancak yönetim kadrosunda yer alacak kişiler ile birlikte aynı zamanda özellikle İzmir’de yaşayanlar olmaz üzere imkanlarımız yettiğince tüm Türkiye’de yaşayan Mardinli hemşerilerimize maddi ve manevi yardımcı olmaktır. Bu sebeple bazı şartlarımız tabii ki söz konusudur ancak bunlar dernek için değil tabii ki de Mardinli hemşerilerimize nasıl yardımcı olabilecek isek ondan kaynaklıdır. Bu dernek tabela derneği değildir, kurumsal bir dernektir. Yeni şekillendirdiğimiz yönetim ve denetim kurulu üyesi kadromuzda yer alan iş insanlarımızın hepsi birbirinden değerli kişilerdir.

Yusuf ERKEK: Erdal Bey 2. Olağan Genel Kurulunu nerede yapmayı planlıyorsunuz?
Erdal ATAKLI:
 Nasip olursa kongremizi 01.04.2022 günü saat 15.00’da Konak Fatih Mahallesi İnönü Caddesi No: 2 / 1 Doktor Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Bu vesile ile tüm İzmir halkını, Mardinli hemşerilerimizi kongremize davet ediyorum.

Yusuf ERKEK: Erdal Bey İMGİAD Başkanlığı yanı sıra Eğitim Konfederasyonu Türkiye Disleksi Eğitim ve Araştırma Vakfı Ege Bölge Başkanlığı’nı yürüyorsunuz ve Eğitimci Psikologsunuz. Bu enerjiyi nereden buluyorsunuz?

Erdal ATAKLI: 
Benim bu enerjime en büyük yardımcım ilerleyen günlerde daha çok gün yüzüne çıkarmayı planladığım İMGİAD Gençlik Kolları’ndaki genç arkadaşlarımdır. Onlar geleceğin genç iş insanlarıdır, zaten bu çalışmalarımızı onlar için yapıyoruz. Gençlerimiz ilerleyen yıllarda İzmir’de bizim yerimizi alsınlar, söz sahibi olsunlar istiyoruz. Akabinde bizim değerimiz olan büyüklerimiz var, onlara da İMGİAD içerisinde yer verdik, yüksek istişare kurulu oluşturduk. Onların şahsıma güvenmeleri benim en büyük enerji kaynağımdır, büyüklerimizin bana olan güvenini boşa çıkarmamak istiyorum.

Yusuf ERKEK: Son sözleriniz nelerdir?
Erdal ATAKLI: 
01.04.2022 günü gerçekleştireceğimiz İMGİAD 2. Olağan Genel Kurulumuza tüm gönül dostlarımızı bekliyorum. Bu dernek içerisinde Mardin adı geçse dahi derneğimiz tüm gönül dostlarımızın, fahri Mardinli hemşerilerimizin derneğidir. Bu vesile ile tüm halkımızı selamlıyor, Gazetem İzmir ailesi yazarlarından biri olarak sizlerle, bu kurumla da gurur duyuyorum. Hepimize başarılar diliyorum.

Kyn. Gazetem İZMİR