Duyurular

İzmirli ve Mardinli öğrenciler buluşuyor

İMGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Ataklı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Yenigün’ün konuğu oldu. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi”nin katkılarıyla, Mardin’deki 10 okul ile İzmir’deki 10 okulu ‘Kardeş Okul’ projesi kapsamında bir araya getirecek ve okulların ihtiyaçlarını karşılayacak olan İMGİAD, projenin startını 25 Eylül’de veriyor.

İzmir Mardinli Genç İşadamları Derneği (İMGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Ataklı, ‘Kardeş Okul’ projesi hakkında bilgi verdi. Ataklı, “Mardin’deki 10 okul ile ‘Kardeş Okul’ projemiz hayata geçiyor. İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin katkılarıyla, Mardin’de bulunan köy ve ilçe okulları ile İzmir’de eksikleri bulunan okulların kardeş okul projesi kapsamında bütün eksikleri giderilmesi yönünde karar alındı. 25 Eylül’de Mardin’e gideceğim. Okulların ihtiyaç listeleri belirleniyor. Bu okulların boyasından araç gereçlerine kadar tüm ihtiyaçlarını karşılayacağız. Ayrıca Atak Group olarak, okullara güvenlik kamera sistemi kuracağız ve hibe edeceğiz. Mardin’de bulunan ve Psikolojik Danışmanlık yapan bayan bir üyemiz oradaki çocuklara psikolojik destek ve eğitimler verecek. Çıtayı devamlı yükseltiyoruz. Bizi ayakta tutan bu dayanışma olacak. Ben, eğitim aşığı bir insanım. Dolayısıyla eğitime ve gençlere destek olmaya devam edeceğim. Çünkü ülkenin en çok ihtiyacı olan şey eğitim. Eğitimin yaşı yok. Ayrıca İzmir’deki çocukları Mardin’e, Mardin’deki çocukları İzmir’e getirip gezdirmek istiyoruz” dedi.

EĞİTİM VE KURSLAR

İMGİAD bünyesinde verecekleri eğitimlerden ve kurslardan bahseden Ataklı, “Derneğimizde vereceğimiz Emlak Müşavirliği Belgesi’nin yanı sıra, aşçılık, pastacılık, kişisel gelişim, bilgisayar uzmanlığı, muhasebe gibi kurslar da yer alacak. Bu noktada bizlere destek olmak isteyen tüm kişi ve kurumlara kapımız açık. Kurs sonrası istihdamla ilgili de çalışmalarımız sürüyor. Mesela tıbbi sekreterlik ile ilgili birçok hastane ile görüştüm. Gençlerimize hastanelerde istihdam yaratmaya çalışıyorum. Bunu yanı sıra YÖK onaylı 16 ülkede geçerli mesleki yeterlilik belgesi veriyoruz” ifadelerini kullandı.

PROJELER ÜRETİLMELİ

Bugün İzmir’de ve Türkiye’nin birçok yerinde işyerlerinin üzerinde ‘eleman aranıyor’ yazısı olduğuna dikkat çeken Ataklı, “Ülkemizde ne yazık ki friksiyonel işsizlik var. Yani işsiz olup, iş beğenmeyen pek çok insan var. Ben her pltaformda bunu dile getiriyorum. Bu noktada iş arayan ve bizden yardım isteyen herkesi işverenlere yönlendiriyoruz. Bizim işe yerleştirmekle ilgili bir sorunumuz yok. Biz dernek olarak bu anlamda farkındalık yarattık. İMGİAD eğitime ve istihdama yönelik projeleriyle ön planda olacak. Ama herkes elini taşın altına koymalı. Gençlerimize sahip çıkmalıyız. STK’lar gençlere ve çocuklara yönelik çok daha fazla proje üretmeli” dedi.

PSİKOLOJİK DESTEK

İMGİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Psikolog Mübarek Aydın, Mardin’deki çocuklara psikolojik destek vereceklerini ifade ederek, “Elimizden geldiği kadar, kardeş okul projesine psiklojojik danışmanlık anlamında destek vereceğiz. Ben de Erdal Başkan ile birlikte Mardin’e gidip, oradaki çocuklara destek olacağım. Oradaki çocukların, bölgedeki şartlar dolayısıyla psikolojik desteğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında çocukların kitap, defter, kalem gibi ihtiyaçlarını karşılayacağız. İMGİAD her anlamda elini taşın altına koyacak” dedi.

YURTDIŞINA AÇILIYOR

Eğitim Sorumlusu Gülser Rose Kaya, öğrencileri yurtdışına götürmek istediklerini ifade ederek, “Yönetim Kurulumuzun belirlediği öğrencileri yurtdışına göndermek istiyoruz. Yurtdışında farklı kültürler bir arada yaşamlarını çok güzel sürdürebiliyorlar. Bunu göstermek istiyoruz. Proje, hem İzmir’deki, hem de Mardin’deki öğrencilerimizi kapsayacak. Projelerimiz sadece İzmirli sınırla kalmayacak. Amacımız, bu çocukların dünyaya açılması ve vizyonlarının genişlemesi” dedi.

KÜLTÜRLER BULUŞUYOR

Eğitim Sorumlusu Fazlı Beyhan ise şunları söyledi, “Proje, kültürlerin bir araya gelmesi ve kaynaşması bakımından çok önemli. Bunu ihtiyaçtan çok, yapılması gereken bir sosyal sorumluluk projesi olarak düşünüyoruz. Öğrenciler, ne kadar erken yaşta farklı kültürler ile tanışırlarsa, gelecekleri adına çok faydalı olacağına inanıyoruz. İnsanlar, tanıdıkça birbirlerini severler. Sağlıklı iletişimin yolu buradan geçiyor. Biz, öğrencilerimizi aynı şekilde yurtdışına da yolluyoruz. Döndüklerinde kendilerine çok şey kattıklarını görüyoruz.”

ŞAMPİYON SAHADA

22 Eylül tarihinde kemer maçına çıkacak olan Dünya Kick Boks şampiyonu Cesur Turgay, müsabakaya çok iyi hazırlandığını belirterek, “Uzun zamandır bu maça hazırlanıyorum. Spora çok küçük yaşlarda başladım. İlk derecemi İzmir Şampiyonu olarak elde ettim. Sonrasında ise Türkiye Şampiyonluğu ve ardından İran ve Tayland’da yapılan Dünya Şampiyona’nda dereceler aldım. Hedefim her zaman şampiyon olmak. Maçta en iyi performansı gösterip, milletimi en iyi şekilde temsil edeceğime inanıyorum. Herkesi spor yapmaya davet ediyorum” dedi.

İZMİR’E ÖZEL KAHVE

ArtukBey Kahve İşletmecisi Nurullah Oral, Mardin’den özel kahve lezzetlerini İzmir’e getirdiklerini ifade ederek, “Eşrefpaşa’da kahve üzerine bir işyeri açtık. Mardin’e has lezzetleri İzmir’e taşımayı hedefliyoruz. Özellikle kahvede çok iddialıyız. İzmirlilere çok özel kahveler sunuyoruz. Kendimize has ‘ArtukBey Dibek Kahvesi’ var. Bu kahvenin özelliği içerisinde 7 çeşit kahve, 3 çeşit bitkinin olması. Kahve ve bitki karışımından oluşuyor. Lezzetini de buradadan alıyor. Su ile yapılmasına rağmen, sütlüymüş gibi bir tat bırakıyor. Tüm İzmirlileri bu lezzeti tatmaya davet ediyorum. ArtukBey kahvesi, Türkiye’nin her yerine yayılacak. Türkiye genelinde 60’a yakın şubemiz olduğunu hatırlatmak istiyorum” dedi.